Förändringen börjar i det inre

29.10.2026

När månen släpper taget , den starka energin av yin, så får vi tillfälle att andas ut en stund för att sedan få tillgång till den stigande yang energin. en cykel som rör sig runt, inifrån och ut , uppifrån och ned och omvänt.

För just så kan man se hur inre läkning kan ske, när kroppen kan ta emot och rena och när våra tankar och känslor omvandlas. När årets hjul kommer till hösten så kan vi också se hur väl vi kan smälta och omvandla, det vi tar in och även det vi upplevt under året. En cykel som sker i naturen, utan motstånd eftersom den följer med utan att tveka eller vilja kontrollera.

Det vi ser när naturen nu skiftar ton är en spegelbild av det inre. Att släppa taget , acceptera det vi inte kan påverka just nu men känna tillit till att inget är konstant om vi inte håller fast för hårt.

Med stagnation menas stillastående, och det är så man kan se på det inre, fysisk och känslomässigt, som en stagnerad energi som försvåra och begränsar flödet av Qi att cirkulera fritt. Det vi sitter fast i, kan vi ofta tro är fysiskt eller omöjligt. Om vi kan se på allt som energi, så kan en liten vindpust räcka för att starta motorn och motivationen på nytt. Beroende på vem man är och vad man står i, så ser resan olika ut för alla, men med elementen och årstiderna så kan vi se att det finns möjligheter året om, men större tillgång till vissa delar vid olika tider på året.

Under hösten speglas både mage-tarm, lungans energi och inte minst hjärtats energi, och därmed blir det ofta dessa teman och områden som kan speglas lite extra under hösten så ta tillfället att se lite mer på det som öppnas upp för dig.

Huden är förenad med lungans energi. Vårt yttre skydd som ska ta hand om både fysiska ämnen och energi , den yttersta gränsen som ger oss kraft att stå emot och även att rena vätskor, så den inre vätskebalansen och kroppssalter är i balans. Hjärtat kontrollerar svett, och är lika viktigt för huden som gråten är för våra ögon och tårkanaler. Näsan behöver också frigöra ämnen och det är vid denna tiden som det ökar lite mer, både av väder och bakterier men också för att näsan är öppningen för Lungans energi.

Huden är vår yttre fysiska gräns och vår aura och energi är också en form av yttre gräns, även om den kan expandera och ta in på långt håll. Vi tar in så mycket mer via energi än vi kanske förstått, men idag är vi mer öppna för att detta existerar än förr, vilket gör det lättare på ett sätt, att lära sig hur man bäst sätter gränser, med intention och tankens kraft. Vi har också expanderat mer genom att vi utvecklats mer, inifrån och ut, och vår frekvens har förändrats på flera sätt.

Det jag har sett så tydligt de senaste åren är hur många som har fått genomgå och uppleva det svåra, på olika sätt. Och ofta har det handlat om familj, släkt eller egna mönster. När man står mitt i det är det svårt, men när förändringar blir mer synliga, så kan vi få nya perspektiv, och se att den viktiga omvandlingen och renande av gammalt, behövdes för att balansera och frigöra något nytt. Det vi gör när vi renar gammalt ger också energi och näring för framtiden. Lärdomar, insikter och personlig utveckling är idag viktigare än någonsin. När vi förändrar i vårt inre så skapar det ringar på vattnet som sprider sig som vågor över världens hav. När var och en gör sin del, kommer det att flöda över till nästa, och så kan energin förändra för flera. Så förändringen börjar  i det inre och med dig och mig.

Share